Wiedeński Filharmonik 1 oz

4 756,35 zł brutto

Opis

Waga 1 oz
Próba Au 999.9
Mennica MUNZE ÖSTERREICH
Kraj pochodzenia Austria
Rocznik 2017/2018
Średnica monety 37 mm
Grubość monety 2 mm
Stawka VAT Zwolnione z VAT na podstawie art 121 ust. 1 ustawy

Więcej informacji

Wydany po raz pierwszy w 1989 roku Wiedeński Filharmonik, stał się najbardziej popularną monetą inwestycyjną w Europie. Według Światowej Rady Złota (World Gold Council) Wiedeński Filharmonik był najlepiej sprzedającą się złotą monetą na Świecie w latach 1992, 1995, 1996 i 2000.

Od listopada 1998 roku zmiany w prawie austriackim pozwoliły wybijać złote monety w celach inwestycyjnych. Tak powstał pomysł na zaprojektowanie monety z czystego złota, która miałaby symbolizować Austrię. Po licznych dyskusjach zdecydowano oddać głos muzyce, którego harmonijny język jest rozumiany na całym Świecie. A co lepiej symbolizuje muzykę niż sławna na cały Świat Orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej?

Moneta została zaprojektowana przez Thomasa Pesendorfera, głównego grawera mennicy austriackiej. Na rewers wybrał osiem charakterystycznych instrumentów orkiestrowych: dwie pary skrzypiec po obu stronach wiolonczeli na pierwszym planie, a z tyłu wiedeński róg, fagot oraz harfę. Na awersie zostały przedstawione słynne organy piszczałkowe z Goldener Saal wiedeńskiego Musikverein znane na całym Świecie jako tło dla noworocznych koncertów Filharmonii Wiedeńskiej. Nad wizerunkiem organów widnieje napis "Republik Oesterreich", natomiast pod widnieje waga oraz czystość/próba monety. Niżej znajduje się rok wybicia oraz nominał. Krawędź monety jest ząbkowana.

Aby zobrazować ogromny sukces Wiedeńskiego Filharmonika jako złotej monety, można sobie wyobrazić, że stos wszystkich wybitych monet, ułożonych jedna na drugiej będzie miał wysokość 15.000 metrów.

Wiedeński Filharmonik występuje w odmianach: 1 uncji, 1/2 uncji, 1/4 uncji1/10 uncji oraz 1/20 uncji.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Wiedeński Filharmonik 1 oz

Wiedeński Filharmonik 1 oz

Mogą Cię również zainteresować: